Hrabina Cosel (1968)

Jest rok 1704. Trwa Wojna Północna. Król szwedzki Karol XII rozbija wojska Augusta II Wettina, zwanego Mocnym. Sejm ogłasza detronizację Augusta i na króla Polski wybiera Stanisława Leszczyńskiego. Wiadomość tę przywozi do Drezna młody polski szlachcic Zaklika. August pozornie nie przejmuje się tym. Szuka zapomnienia w zabawach i ucztach. Pojawinie się na dworze pięknej hrabiny Anny Hoym wnosi do jego życia ożywienie. Wkrótce August zakochuje się niej. Hrabina rozwiedzie się dla niego z mężem i rozpocznie panowanie na drezdeńskim dworze, padając ofiarą intryg i politycznych rozgrywek. Kiedy niestały w uczuciach król wybierze inną kochankę, Anna zaczyna walczyć o swoja pozycję. Intryganci dworscy odsuwają Annę, lecz ona nie ustaje w dążeniu do małżeństwa z królem, ma bowiem jego pisemne zobowiązanie małżeństwa...

Na podstawie powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego pod tym samym tytułem.


Inne tytuły: "Countess Cosel", "Princess Cosel", Graffin Cosel", "La condesa Cosel", 
Produkcja: 1968
Premiera: 6 wrzesień 1968

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
hrabina Anna Konstanze Cosel
król August II Mocny
Rajmund Zaklika
Karol XII, król Szwecji
baron Fryderyk Kyan
hrabia Egon Furstenberg, marszałek dworu
hrabia Adolf Hoym, mąż hrabiny Cosel
generał Schulenburg
Marianna Denhoffowa, kochanka Augusta II Mocnego
La Haye, porucznik gwardii królewskiej
Krystyna Eberhardyna, żona Augusta II Mocnego
Holder, szlachcic saski
hrabia Antoni Albrecht Imhoff
sekretarz Furstenberga
hrabia Lecherenne
hrabia Lagnasco
alchemik Bettger
hrabia von Walsdorff
tancerka Du Parc
marszałkowa Bielińska, matka hrabiny Denhoffowej
generał August Christopher Wackenbarth
i inni


Notatki:
Równolegle z serialem nakręcono serial telewizyjny pod tym samym tytułem, zawierający wszystkie sceny z filmu oraz sceny dodatkowe, zrealizowane tylko dla potrzeb serialu.
Jerzy Antczak początkowo zamierzał wystawić fragmenty "Hrabiny Cosel" Józefa Ignacego Kraszewskiego w Teatrze Popularnym TV, którym kierował w Łodzi. Ze względu jednak na skromne możliwości techniczne małego studia projekt ten upadł. Po kilku latach - niezależnie zresztą od Antczaka - adaptację powieści podjął Zdzisław Skowroński. W końcu obaj twórcy rozpoczęli wspólną pracę nad filmem. W trakcie prac nad trzyodcinkowym filmem telewizyjnym zapadła decyzja o równoległej realizacji wersji kinowej. Większość scen zrealizowano na zamku w Książu koło Wałbrzycha. Mimo złego wówczas stanu technicznego tej olbrzymiej budowli udało się niewielkim kosztem zaadaptować na potrzeby filmu część pomieszczeń. Wybór był szeroki, gdyż Książ ma ponad 400 pomieszczeń. Sceny plenerowe nakręcono w okalającym zamek parku oraz na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie Wojciech J. Has kręcił "Rękopis znaleziony w Saragossie". Do "Hrabiny Cosel" uszyto ponad 100 kostiumów - od płaszcza koronacyjnego po kostiumy na maskaradę. Występujący w roli króla Karola XII Daniel Olbrychski sam przygotował i wykonał efektowną scenę spadania z konia, kiedy jako król musztrował żołnierzy szwedzkich.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.171107

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz