Niekochana (1965)

Nocą z 31 sierpnia na 1 września 1939 r. załamana, będąca u kresu wytrzymałości nerwowej Noemi przyjeżdża do pensjonatu w dworku w Józefinie, gdzie zwykł zatrzymywać się Kamil. Czeka na jego przyjazd. Ponieważ oczekiwanie przedłuża się, zaczyna po raz kolejny rozpamiętywać dzieje ich burzliwego związku. Przywołuje w pamięci serię zerwań i powrotów, konfrontuje zaborczość swej miłości i pełne niezrozumienia reakcje kochanka, który wystraszył się jej próby samobójczej, nie chciał dłużej znosić jej zazdrości. Wraz z popadającą w szaloną rozpacz Noemi, w szaleństwie pogrąża się świat. Z daleka słychać już pierwsze odgłosy wojny...
Opowieść o związku pomiędzy młodą Żydówką Noemi i Polakiem Kamilem - studentem malarstwa. Osobą nadającą ton temu związkowi jest dziewczyna, chłopak to istota bez charakteru i indywidualności. Jej afekt przybiera jednak formę neurotycznej obsesji, namiętności nienasyconej, zachłannej, destruktywnej.
Wymuszana przez Noemi konieczność nieustannego potwierdzania rozkwitu uczucia u partnera dręczy, nuży, wreszcie odpycha Kamila.
Miłość bohaterów nie wypełnia filmu całkowicie. Reżyser rozbudowuje drugoplanowe wątki i często ukazuje realistyczne tło opowieści. Nawiązując do literackiego oryginału, Nasfeter snuje filmową narrację z punktu widzenia bohaterki.

Film jest bardzo swobodną adaptacją znakomitego opowiadania Adolfa Rudnickiego z 1937 roku i bodaj najambitniejsze zamierzenie twórcze w karierze Janusza Nasfetera.Produkcja: 1965
Premiera: 3 maj 1966

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Noemi
Kamil Berger
inżynier Śliwa, szef Noemi
major, syn dziedziczki
Piotr, przyjaciel Kamila
komornik
żona komornika
rzemieślnik Goldfaden, sąsiad Noemi i Kamila
kapitan inżynier, gość w majątku
pani Natalia, właścicielka pokoju wynajmowanego przez Noemi i Kamila
właścicielka pokoju wynajmowanego przez Noemi
dziedziczka, właścicielka majątku
Marianna, służąca w majątku
"Chaplin", aktor występujący w krakowskim kabarecie
wujaszek w majątku
Stasio, służący w majątku
-
Hanna, gosposia komornika
Olbrzymek, pracownik w biurze inżyniera Śliwy
mąż właścicielki mieszkania wynajmowanego kiedyś przez Kamila
dozorca
akwizytor Atos, pracownik biura inżyniera Śliwy
-
pracownik biura inżyniera Śliwy
kelnerka w kawiarni w Sukiennicach
pijany mężczyzna w czasie alarmu; nie występuje w czołówce
i inni.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.161116

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz